Чин благословения супругов, проживших много лет без церковного благословения

Супруги, которые прожили в невенчанном браке уже много лет и желают, чтобы над ними было совершено это Таинство, благословляются особым чином. Он называется чином “благословения супругов, проживших с собою 25 или 50 лет” и приспособлен к совершению Венчания над теми, кто прожил много лет без церковного благословения.
Этот чин совершается посреди церкви, где на аналое лежат Евангелие и крест. Муж при этом стоит с правой стороны, жена – с левой. Священник, совершающий Таинство, как и при обычном чине Венчания, одет в полное облачение. Он вручает супругам зажженные свечи и дает возглас:
“Благословен Бог наш…”.
Хор отвечает: “Аминь”.
Читается молитва призывания Святого Духа “Царю Небесный…”, “обычное начало” и тропарь дня.

Затем произносится Мирная ектения с особыми прошениями о венчающихся:
“О рабех Божиих (имена) и еже о Бóзе покрове и сожитии их, Господу помолимся”. “О еже спожити им дóбре во единомыслии, Господу помолимся”.
“О еже подати им прощение прегрешений, грехов очищение, прощение беззаконий вольных же и невольных, Господу помолимся”.
Оканчивается ектенья возгласом: “Яко подобает Тебе…”.

Затем произносится молитва 1-я: “Владыко Господи Боже наш, тайная вéдый человеческая, иже Рааву блудницу простивый и мытарéво покаяние приéмый, не помяни грехов наших неведения от юности. Аще бо беззакония нáзриши Господи, Господи, кто постоит Тебе, или какая плоть оправдается пред Тобою? Ты бо Един еси Праведен, Безгрешен, Свят, Многомилостив, Многоблагоутробен, Жалéяй (Сожалеющий) о человеческих злодеяниях. Ты, Владыко, присвоивый рабы Твоя (имена рек), соедини их любовию друг ко другу: даруй им мытарево обращение и блудницы слезы, да покаянием от всего сердца своего во единомыслии и мире заповеди Твоя делающе, сподобятся и Небеснаго Твоего Царствия. Яко Ты еси Строитель всех, и Тебе славу возсылаем, Отцу и Сыну и Святому Духу, ныне и присно и во веки веков. Аминь”.

Затем читается молитва 2-я: “Боже, Боже наш, пришéдый в Кану Галилейскую и тамошний Брак благословивый. Благослови и рабы Твоя сия Твоим Промыслом ко общению Брака сочетавшыяся: благослови их входы и исходы, умножи во благих житие их, восприими венцы их в Царствии Твоем, нескверны, и непорочны, и ненаветны соблюдаяй во веки веков. Аминь”.

Затем священник трижды благословляет венчаемых супругов, простирая над их главами руки: “Господи Боже наш, славою и честию венчай их!”.
А затем глаголет: “Вонмем. Мир всем. Премудрость, вонмем”. Затем читается Прокимен, Апостол и Евангелие из “обыкновенного” чина Венчания.

Произносится сугубая ектенья с особым прошением о венчающихся:
“Еще молимся о рабех Божиих (имена рек), ныне просящих у Бога прощения и благословения в Брака общение, о здравии и спасении их, рцем вси: Господи, услыши, и милостивно помилуй”.
Возглас: “Яко Милостив и Человеколюбец Бог еси, и Тебе славу возсылаем, Отцу и Сыну и Святому Духу, ныне и присно и во веки веков. Аминь”.

Священник: “Господу помолимся”.
Хор: “Господи, помилуй”.
И молитва: “Господи Боже наш, иже от язык предобручивый Церковь, Деву Чистую, благослови и сохрани рабы Твоя сия в смирении и соединении, якоже благоволил еси сохранити я (их) до сего дне; исполни вся благая хотения их; излей на них, яко Щедр и Благоутробен, богатыя милости и щедроты Твоя; даруй им с здравием долгоденствие и во всех добродетелех преспеяние. Яко Благ и Человеколюбец Бог еси, и Тебе подобает всякая слава, честь и поклонение, Отцу и Сыну и Святому Духу, ныне и присно и во веки веков. Аминь”.
Священник: “Мир всем”.
Хор: “И духови твоему”.
Священник: “Главы ваша Гoсподеви приклоните”.
Хор: “Тебе, Господи”.
Священник, благословляя, произносит молитву:
“Отец и Сын и Дух Святый, Всесвятая, Единосущная и Живоначальная Троица, Едино Божество и Царство, да благословит (творит крестное знáмение над главами брачующихся) вас, и да подаст вам долгожитие, совершенство жизни и веры, и да исполнит вас всеми земными благами, и да сподобит вас получити обещанныя небесныя блáга, молитвами Пресвятыя Богородицы и всех святых. Аминь”.

Священник: “Премудрость”. – “Пресвятая Богородице, спаси нас”.
Хор: “Честнéйшую Херувим…”.
Священник: “Слава Тебе, Христе Боже…”.
Хор: “Слава, и ныне”, “Господи, помилуй” (трижды), “Благослови”.
Священник произносит отпýст:
“Иже в Кане Галилейстей пришествием Своим чéстен Брак показáвый, Христос, Истинный Бог наш, молитвами Пречистыя Своея Матере, святых славных и всехвальных апостол, святых равноапостольных Константина и Елены и святаго великомученика Прокопия и всех святых, помилует и спасет нас, яко Благ и Человеколюбец. Аминь”.
Поется многолетие.